Альтернативний погляд на проблему плоскостопості

А чи знаєте ви, що природа плоскостопості не така визначена, як ми звикли вважати? Кут зору на цю проблему знаходиться зовсім в іншій площині, він нестандартний, проте цілком логічний і аргументований. Багато в чому ця думка має точки дотику з нашою позицією, як раз тому вирішили поділитися цією ідеєю з вами.

... Отже, у дійсності дуже багато з тих, у кого діагностовано плоскостопість, змирилися з цим фактом, дійшли до рівня прийняття і живуть з цим діагнозом, підлаштовуючись під нього і вважаючи, що нічого вже не змінити.

Однак переважна більшість таких людей навіть не замислюється, що вже зараз вони стали жертвою серйозної медичної проблеми. Це через цю проблему вони відчувають - в кращому випадку - втому в ногах частіше, ніж фактично мало б бути. Через неї відчувають труднощі з вибором взуття, оскільки взагалі не кожна модель сидить на нозі з комфортом. Через неї, ймовірно, вони обмежені в бажаній фізичній - та й взагалі в життєвій! - активності. У гіршому - проте не найстрашнішому випадку - відчувають біль.

Альтернативний погляд на проблему плоскостопості Фото 1

Типи плоскостопості

Сплощені стопи деякі лікарі відносять до двох різних категорій: гнучкі або жорсткі.

Гнучкими вважаються ті стопи, які стають більш щільними лише у разі впливу ваги. Іншими словами, в стані спокою, якщо людина сидить або лежить, не навантажуючи ноги вагою власного тіла, плоскостопість як така відсутня.

Жорсткі стопи схильні до перманентного стану сплощення, незалежно від активності людини. Причиною жорсткої плоскостопості може стати коаліція передплюсни (зрощення передплюсневих кісток), а також артрит і генетична схильність.

Таким чином, з назви зрозуміло, що впливати на жорстку плоскостопість складніше, якраз за рахунок її характеру, тоді як гнучка є більш слухняною та піддатливою.

Примітно, що набагато частіше зустрічається саме гнучке плоскостопість.

Які зовнішні чинники можуть допомогти впоратися з плоскостопістю?

1. Розтяжка

Тугий, щільний м'яз гомілки - дуже поширена причина плоскостопості.

Напружений, не розтягнутий м'яз гомілки надає проникаючу дію на стопу, що призводить, в свою чергу, до колапсу зводу стопи.

Спеціальна програма, спрямована на розтяжку м'яза гомілки і Ахіллова сухожилля, може пом'якшити процес сплощення стопи. Ефективними будуть тренувальні вправи для бігунів. Також зверніть увагу на йогу: одна тільки поза «собака» чудово розтягує задню частину ноги.

2. Вправи на зміцнення арки

Якщо примітивно окреслити проблему плоскостопості з точки зору анатомії, то в деформації можна звинувачувати внутрішні ножні м'язи, ті самі, які знаходяться у нижній частині стопи. Причина плоскостопості - у нерозвиненості або неправильній роботі цих м'язів. Таким чином, щоб прибрати причину, потрібно працювати над зміцненням м'язів склепіння стопи - так званої «арки».

Вправи, що зміцнюють арку, - не новина. Вони рекомендовані при плоскостопості, і ми не раз перераховували їх. Це будь-які дії, що включають рух захоплення пальцями ніг різних предметів: кульок, олівців, дрібних іграшок і т.д.

3. Взуття та спеціальні устілки

Важливу функцію відіграє при плоскостопості правильне ортопедичне взуття, де потрібний рельєф вбудований в устілку. Якісне ортопедичне взуття утримає стопу в потрібному положенні, не надто сковуючи її, але й не дозволяючи деформуватися. Адже саме звідси «ростуть ноги» деформації гомілковостопного, а потім і колінного суглобів. Вибачте за каламбур, звичайно. Говорячи, що взуття не повинне надто сковувати стопу, ми готові вступити в полеміку з тими, хто вважає, що ортопедичне взуття повинне бути виключно жорстким, а відчуття при його носінні повинні бути такі самі, як від ходи на ковзанах без льоду. Так, раніше всі ортопеди стверджували - взуття повинно бути вкрай жорстким. І схвально обмацували негнучку конструкцію взуття. Але часи змінюються, і прогресивна частина дитячих хірургів і ортопедів з'ясували, що вкрай жорстке взуття іноді потрібне, але в переважній більшості випадків - не обов'язкове. Часто достатньо гарної фіксації, правильного супінатора, зручної ортопедичної колодки, помірної жорсткості конструкції, помірно високого задника.

Ортопедичні устілки також вельми ефективні при плоскостопості. Опуклості і поглиблення в потрібних місцях на поверхні устілок сприяють утриманню стопи в правильному анатомічному положенні, піднімаючи арку, повертаючи кістку п'яти, диктуючи необхідний ракурс кістковим структурам стопи.

Устілки полегшують фізичний стан, оскільки знімають зі стоп і зв'язок м'язову напругу і запобігають можливим судомам.

4. Ходьба босоніж

Хтось подумає, що не дуже логічно звучить порада ходити босоніж, якщо при плоскостопості якраз потрібна підтримка зводу стопи. І тим не менше ходьба босоніж корисна - особливо по нерівних поверхнях: грунт, трава, пісок, камінчики. Звертали увагу, що ортопедичним килимкам для ніг надають рельєф насипаної морської гальки?

Справа в тому, що при ходьбі босоніж м'язи стопи працюють і тим самим стають сильнішими. А зміцнення м'язів стопи веде до її стабілізації.

5. Хірургія

Хірургічне втручання - найбільш радикальний метод при боротьбі з плоскостопістю, якщо всі доступні методи випробувані, однак деформація як і раніше залишилася.

Операція по виправленню плоскостопості може бути відносно простою або надзвичайно складною, в залежності від віку пацієнта, ступеня плоскостопості та його симптомів. Кожен випадок індивідуальний.

Так, простих ліків від плоскостопості поки не існує, проте є способи, до яких можна вдатися, щоб поліпшити свій стан. І хірургія - один з них.

Альтернативний погляд на проблему плоскостопостіАльтернативний погляд на проблему плоскостопості